Sladký dezert pro vaši imunitu

Karmínové maliny a černé ostružiny právě teď dozrávají v českých zahradách a lesích. Pokud však nemáte čas, abyste dlouhé hodiny chodili po lese a raději budete trávit čas u vody, můžete se pro maliny i ostružiny vydat do obchodů Tesco. Zde na vás čekají čerstvě sklizené z farmy Berry servis. A právě díky své čerstvosti si zachovávají nejvíce prospěšných látek, kterých určitě není málo.

Věděli jste, že ostružiny jsou v bylinkářství a přírodním léčitelství už od pradávna využívány při léčbě cévního systému? Pokud vás trápí křečové žíly, hemoroidy či arterioskleróza, měli byste je do svého jídelníčku zařadit v průběhu celého roku. Naopak vyhýbat by se ostružinám měli všichni se záněty trávicího ústrojí, žaludečními vředy a poruchami činnosti žlučníku. Abyste rostlinu mohli zpracovat v co možná největší míře, nezapomeňte na lístky. Ty vám pomohou od nemocí močového ústrojí, ale také od aftů a zánětech v ústech.

Avšak pozadu nejsou ani karmínové maliny. Čím jsou maliny vybarvenější, tím větší je jejich obsah antioxidantů. Pomáhají snížit horečku a jsou perfektní při zánětech, revma, bolestech a působí i proti stresu. Kromě sezónních nemocí působí i proti těm civilizačním. Snižují krevní tlak, hladinu cholesterolu v krvi a odvádí z těla přebytečné tekutiny. A i lístky malin nezůstanou bez užitku. Čaj, který si z nich lze lehce připravit, pomáhá při menstruačních potížích a stabilizuje hormonální hladinu. Těhotné by se však předem měly poradit se svým lékařem, protože malinový čaj má vliv na hladké svaly a může tak vyvolat porod. Nicméně v přírodním léčitelství je právě tento čaj v posledních týdnech těhotenství doporučován pro usnadnění porodu a v období šestinedělí pro posílení tvorby mléka.

Maliny i ostružiny si můžete vychutnat čerstvé, například s nimi ozdobit zmrzlinový pohár nebo je přidat do koktejlů a ovocných šťáv.

Foto: Tesco

Jdi na vrch