Láhvovým pivem roku je Zubr grand
53 českých a slovenských značek od 13 průmyslových pivovarů
U světlých výčepních piv to je z devíti konkurujících si značek Litovel Moravan a mezi šesti tmavými pivy Vekopopovický kozel černý. Mezi nealkoholickými pivy obsadil první místo Birell a u nízkoalkoholických či nealkoholických míchaných nápojů Birell Pomelo. V klání balených piv (sklo/plast/plechovka) se zápolilo 53 českých a slovenských značek od 13 průmyslových pivovarů.
Zlatý soudek Pivex
Cenu Zlatý soudek Pivex za vítězství v odborné pivovarské soutěži 49 značek sudových zlatavých chmelových moků si odvezl z Brna mezi světlými ležáky Velkopopovický kozel 11 a u devíti světlých výčepních piv Bernard nefiltrované světlé výčepní pivo. Také malé pivovary se utkaly o cenu Zlatý minisoudek Pivex 2018. Prvenství si z Brna odvezl slovenský Remeslny pivovar Karpat z Hrnčiarovců nad Parnou za značku Karpat dream lager 12%. Výroční ocenění udělované v pětiletém cyklu přiřkla soutěžní porota Pivovaru Starobrno.
Spotřeba sudových piv klesá
Pořadatelé tohoto klání informovali, že na českém pivní trhu klesá uplynulých osm či devět let spotřeba sudových piv a naopak roste odbyt láhvových piv, také v plastu a hlavně mladí žádají pivo i jiné pití v souladu s globálním životním stylem nejčastěji v plechovce.
Zdražení piva, EET i zákaz kouření
Restauratéři a hospodští si stěžují, že ránu do vazu jim dalo nejprve skokové zdražení piv a nyní zákaz kouření v restauraci i zavedení elektronické evidence tržeb. Konzumentů v hospodách ubylo, zatímco lidé si kupují domů či na společné posezení plastové nebo láhvové pivo. Za uplynulé čtvrtstoletí se spotřeba piva v ČR zmenšila na hlavu za rok ze 162 na 142 litrů.
Vzrostl zájem o plechovky
Poptávka po pivu v plechovkách narostla v poslední době o 40 procent v ČR i v celém světě, hlavně u mladých konzumentů. V ČR zatím málo, ale ve vyspělé cizině se organizuje výkup prázdných plechovek, např. v USA zálohovaných třemi centy. Tam např. nad ránem procházejí pláže a jiná místa s velkou koncentrací lidí sociálně slabí i bezdomovci a do obrovských vaků sbírají plechovky od nápojů. Ve výkupně je lisují do kostky a za hmotnost dostanou zaplaceno.
Přibývá mini pivovarů
V ČR jsou nyní v rozmachu mini pivovary, kterých je už na čtyři sta a stále jich přibývá. Nedobré je, že v nejméně polovině mini pivovarů nemají dobré sládky. Pivo v nich často vaří jen zaškolení amatéři. Patří k nim i absolventi půlročního školení sládků ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském v Praze či Brně. Opravdový mistr sládek se z nich stává až po pěti letech nepřetržité praxe.
Foto – Václav Žalud