Obezita

75% žen a 52% mužů se snaží zhubnout, ale marně

Obezita a nadváha jsou největším strašákem Čechů. Často zdravý životní styl podceňujeme a pohyb je pro nás skoro sprosté slovo. V Česku trpí obezitou více než 70 procent dospělých. Na alarmující stav české společnosti upozornila Osvětová akce projektu Nebudu obézní.

Se svojí váhou není spokojeno až 57 procent Čechů a hubnout se jich pokouší 64 procent. Většinou ale marně. Při hubnutí dělají chyby, které se jim poté vymstí. Nevědí, jak správně jíst a hýbat se jim většinou také nechce nebo na něj nemají čas. O štíhlejší postavu usiluje 75 procent žen a 52 procent mužů.

Projekt Nebudu obézní

V České republice trpí nadváhou a obezitou více než 70 procent lidí. To jsou hodnoty převyšující evropský průměr. „Za zvláště alarmující fakt považuji, že se výskyt obezity a nadváhy posouvá do mnohem mladšího věku,“ upozorňuje spolupracující lékařka projektu Nebudu obézní Šárka Svobodová z Ambulance III. Interní kliniky Fakultní polikliniky VFN.

Obezita je nemoc

Málokdo ale ví, jak se svojí váhou bojovat. A na to upozorňuje projekt Nebudu obézní, který odstartoval 11. října a ukazuje možnosti na lidech, kteří se rozhodli hubnout pod dohledem odborníků.

„Obezita je závažná nemoc. Bylo prokázáno více než 600 různých genů, které se podílí na vzniku a rozvoji obezity ze 40 – 70%,“ řekla lékařka Šárka Svobodová. I když je toto číslo poměrně vysoké, lidé netloustnou pouze kvůli dědičným vlohám.

Strava, pohyb, stres – tyto faktory se podílejí na vzniku obezity

„Je zřejmé, že se na vzniku tedy podílí i mnoho dalších faktorů zevního prostředí – strava, nedostatek pohybu, stres a podobně,“ dodala lékařka Svobodová, která také upozorňuje na to, že lékaři v dnešní době mají k dispozici i léky, které slouží vždy jen jako pomocná berlička – přesto velmi významná.

Důležitý je ale samozřejmě také pohyb. Lidé nechtějí chodit do fitka, protože se za svá těla stydí nebo na nějaká cvičení nemají kvůli práci dost času.

Posilovna a zdravá strava je základ

„Na to je potřeba se zaměřit. Ukázat obézním, že v posilovnách nejsou jen krásná vysportovaná těla. Dát jim nějakou motivaci, ale stejně ji musí nalézt sami v sobě,“ řekla fitness trenérka a výživový poradce v InCore Fitness Brno Petra Urbánková.

Základem správného hubnutí je důležitá samozřejmě strava. Hodně lidí si myslí, že jim to, co je zdravé, přece nikdy nemůže chutnat. Opak je ale pravdou. „Někdy stačí vyměnit některé příliš tučné suroviny za ty méně tučné. Snížíte množství cukru, soli a vyměníte pšeničnou mouku za celozrnnou,“ dodává nutriční terapeutka a výživová poradkyně Monika Tělupilová.

O projektu Nebudu obézní

U příležitosti Světového dne obezity byl spuštěn projekt s názvem Nebudu obézní. Právě tato nemoc totiž trápí čím dál tím víc lidí. Nový projekt chce ukázat konkrétní možnosti, jak s touto nemocí bojovat.

Na problémy spojené s obezitou a nadváhou totiž zemře na celém světě 2,8 milionu lidí ročně. Zlepšení situace stavíme na třech pilířích – lékařích, zdravé stravě a správném pohybu.

Obézní lidi, kterých je v České republice zhruba čtvrtina, chceme motivovat k tomu, aby svůj problém řešili. K tomu slouží ambasadoři, kteří na projektu spolupracují, a snaží se být vzorem. Jejich příběhy a další rady najdete také na www.nebuduobezni.cz a na sociální síti Facebook.

(red)

Jdi na vrch