Existují příjemná místa k posezení v centru Brna?
Sílící projevy sucha a vedra v rozpálených městských ulicích přiměly pracovníky Veřejné zeleně města Brna a platformy Next Institute vyzkoušet prototyp městské buňky, která má mezi rozpáleným betonem, asfaltem a plechem udělat pro zájemce o posezení či odpočinek příjemné místo s přijatelným mikroklimatem.
Odborníci obou institucí testují na rozpálené ploše Malinovského náměstí pod obchodním domem Centrum z větší části dřevěnou konstrukci, jejíž střecha svádí dešťvou vodu do nádrže s filtračními vrstvami, nahoře s vegetací a oblázky.
Je to BIO!
Přestavitelný či rozebírtelný modul městské buňky v hodnotě půl milionu korun se zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou, která je ze střechy svedena do nádoby biofiltru. Ten za pomoci své skladby, osazených rostlin a stromů čistí vodu od nečistot.
Voda je po filtraci přečerpána do zásobní nádrže, odkud je vedena systémem kapénkové závlahy k rostlinám, které jsou vysázeny ve speciálně navržených květináčích, zavěšených na stěnách buňky. Zeleň umístěná na konstrukci a v biofiltru ochlazuje své okolí, produkuje kyslík a zachycuje nečistoty.
Ochlazování na místě
K ochlazení mikroklimatu přispívá také odpařování vody z biofiltru.
„Pokud se prototyp ozeleněného mobiliáře v centru města osvědčí, můžeme už příští rok umístit další kusy třeba na náměstí Svobody, Zelný trh nebo Dominikánské náměstí, kde se lidé na velkých rozpálených plochách potřebují skrýt před sluncem a ochladit,“ dodal ke smyslu testování městské buňky náměstek primátora pro životní prostředí Martin Ander.
Foto – Václav Žalud