Hurá, je tu zase burčák

Je tu srpen a na moravských vinících dozrávají první odrůdy hroznů. To je znamení, že období burčáku je tu. My již každoročně tento mok nabízíme.

Co je to burčák? Burčák je částečně zkvašený mošt z plodů révy vinné. Jde o meziprodukt při výrobě vína, který bývá k dispozici několik dní po začátku kvašení moštu. Pod názvem burčák se smí prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních tuzemských hroznů révy vinné.

Burčák nebo Částečně zkvašený hroznový mošt

Produkt vzniklý kvašením moštu z hroznů vypěstovaných mimo naše území se nesmí prodávat pod názvem burčák, ale pod názvem částečně zkvašený hroznový mošt.

Tento produkt je sice většinou vyroben (zkvašen) v moravských vinařstvích, ale z hroznového moštu z hroznů vypěstovaných v jiných zemích (například Maďarsko, Slovensko, Španělsko, Itálie…).

Do naší země se nedováží ke zpracování celé hrozny, ale již vylisovaný hroznový mošt.

Poctivý burčák – Zmrzlina Kruháč

My prodáváme výhradně moravský burčák a největším dodavatelem je Rodinné vinařství Pavel Husák (vino-husak.cz) Těšany, Nesvačilka a Vinařství VYDAŘELÝ – HOLOMÁČ (vydarely-holomac.cz) Čejkovice.

Než se ale napijete burčáku, předchází tomu spousta vinařovy práce. Ve vinohradu to začíná již v zimních měsících a končí na podzim. A do jara je to zase hodně práce kolem vína ve vinném sklípku.

Sklizeň hroznů, takzvané vinobraní, je vrcholem práce ve vinohradu a každý vinař netrpělivě čeká do posledního dne a sleduje cukernatost a kvalitu hroznů.

Když je ten správný okamžik, povolá se rodina, kamarádi, “súsedi“, brigádníci a kdo má ruce, jde do vinohradu sbírat hrozny. Poté se již posbírané hrozny mohou dál zpracovávat, odstopkovat, „pošrotovat“,vylisovat a pak už je konečně hroznový mošt.

Vinař zjistí cukernatost, posoudí chuť,vůni a další aspekty a rozhodne se, jak jej nejlépe použít, jaké víno z něj dozraje.

Burčák za dva dny

Z hroznového moštu se stane burčák za jeden až dva dny, záleží na více faktorech,zejména na cukernatosti a teplotě. Já si většinou vozím mošt po vylisování nebo mírně rozkvašený mošt a sám si už v Bořitově v prodejně řídím zkvašení na burčák. Je obtížné, zvlášť v těchto vedrech, udržet ideální stav burčáku. Co je dopoledne sladké, v poledne akorát, tak odpoledne už „řeže“. Největší oblibě se těší ten sladší. Ono je to i dobře, protože se s ním dá doma ještě pracovat (pokud ho nevozíte hodiny v autě).

Pokud chcete kvašení urychlit a mít ho víc „rozjetý“, dopřejte mu teplo, láhev dejte na sluníčko, do vlažné vody(do cca 35°C, aby se „nezabily“ kvasinky), k radiátoru… chcete-li ho brzdit (třeba ke spotřebě druhý den), dejte ho do ledničky.

Vím, že někteří jej dávají i do mrazáku a vytáhnou jej třeba na Vánoce. Já osobně s tím nemám zkušenost, přestože jsem to již chtěl mnohokrát zkusit, ale nakonec nebylo co mrazit. Je to jak v tom vtipu „co je to ten zbytkový alkohol?…mně nikdy nic nezbyde…“

Tak se u nás zastavte pro burčák, dokud je, díky teplému počasí dříve začal, takže zřejmě i dříve skončí.

Už se na Vás těšíme v naší Zmrzlině Kruháč v Bořitově

P-I-R-@-T ™ - První Internetový Reklamní @genT. V reklamě pracuji už přes 17 let v různých velkých i menších firmách, články jsem psal komerční pro iDNES i netradiční pro brněnský tisk. Poslední dobou, pár let, již jen on-line. Jsem reklamní a marketingový poradce. Dělám weby, které jsou vidět. Dělám SEO, které pomáhá. [ View all posts ]

Jdi na vrch