Starosta Třebíče Pavel Pacal: Jádro do regionu patří, další výstavba JE Dukovany je pro všechny zásadním impulsem

Starostou Třebíče je od roku 2018, nyní pokračuje coby první muž města ve druhém volebním období. Na rozvoj města a regionu má jasný názor. Pavel Pacal (49) ani na chvíli neváhá, když mluví o plánovaném tendru na výstavbu dalších reaktorů Jaderné elektrárny Dukovany. Půjde podle něj o důležitý impuls pro další rozvoj této části Vysočiny.

Jaké máte informace k události, která ovlivní život v regionu na desítky let dopředu?

„Velmi detailní, protože město Třebíč je zakládajícím členem Energetického Třebíčska. Od roku 2011 v rámci tohoto sdružení usilujeme o to, aby došlo k náhradě dosluhujících bloků, tedy k výstavbě pátého a šestého bloku. Dlouhodobě tento záměr podporujeme a činíme spoustu kroků, aby se celý proces rozhýbal. Současný stav je příznivý, posun vpřed vítáme.“

Pokud půjde vše podle plánu, má se výstavba dalších bloků JE Dukovany uskutečnit v letech 2029 až 2036. Považujete tento termín za reálný?

„Od roku 2011 jsme v kontaktu s ČEZem a organizacemi, které se podílejí na přípravě. Máme tudíž podrobné informace o všech harmonogramech a aspektech. Lze říci, že jsme v obraze.“

Mluvčí JE Dukovany uvedl, že s náborem nových zaměstnanců začnou už v průběhu tendru, personál prochází generační obměnou. Bude to podle vás velká šance pro Třebíč a region z hlediska pracovní nabídky a poptávky?

„Jednoznačně to byl jeden z argumentů, proč jsme usilovali o výstavbu pátého případně šestého bloku, respektive náhradě dosluhujících bloků. Tento region byl v 80. letech určen jako energetický, spousta firem a profesí se na to navázala. Je logické, že tento směr nejde ukončit a začít od nuly. Vnímáme to jako velkou příležitost, aby náš region mohl pokračovat v rámci jeho nastavení. Je to příležitost pro firmy i jedince, kvalifikované profese a je to tak dobře.“

Mluví se o stovkách, možná několika tisících zaměstnanců. Ti musejí někdy získat zázemí. Může Třebíč nabídnout ubytovací kapacity, čelíte zájmu developerů, plánuje se nová výstavba a případně kde konkrétně?

„Tomuto aspektu se věnujeme dlouhodobě. Řešíme to do všech detailů včetně potřebné infrastruktury, která bude navázaná na to, co vznikne. Máme informace, že někteří potenciální dodavatelé této stavby mluví o třech až pěti tisících lidí, které budou potřebovat. My jsme připraveni v rámci našich rozvojových ploch, ať už městských nebo soukromých, nabídnout prostor pro vytvoření odpovídajícího bydlení, ať už nájemního či vlastnického. Všechny aktivity, které budou v tomto duchu růst do prostor města, chceme budovat tak, aby byly trvale udržitelné a mohly posloužit i pro další aktivity.“

Máte vyhlídnuté oblasti města, kde by výstavba mohla probíhat?

„Máme už několik konkrétních projektů, které jsou připraveny. Stejně tak víme o soukromých aktivitách dalších vlastníků půdy. V tomto smyslu Třebíč připravená je.“

Oficiálně žije v Třebíči 34 tisíc obyvatel. Předpokládáte demografický nárůst podobně jako tomu bylo po dokončení JE Dukovany v 80. letech?

„Předpokládám nárůst obyvatelstva, určitě však ne jako v 80. letech, kdy jsme se z 21 dostali až na 38 tisíc osob. Předpokládám spíše stovky nových příchozích.“

Podle posledních údajů realitek se ceny nemovitostí v Třebíči aktuálně pohybují takto – 2+1 za 3 miliony korun, třípokojový byt kolem 3 a půl milionu, 4+1 za 4 a půl milionu korun. Promítne se plánovaná výstavba v Dukovanech do těchto cen směrem vzhůru?

„Myslím, že se do cen promítne poptávka. Bude-li velká poptávka a malá nabídka, tak to samozřejmě může tlačit na cenu nahoru, to platí obecně i u nájemních bytů. Z toho důvodu chceme, aby ta nabídka byla co nejširší a největší, aby byla uspokojena a ta cena nebyla příliš vysoká.“

Třebíč a region je s JE Dukovany spojen více než čtyři desítky let. Po katastrofě v Černobylu v roce 1986 panovaly obavy, jádro se ale postupně stalo významným zdrojem energetické soustavy. Jak byste současný vzájemný stav a soužití popsal?

„My jsme se naučili žít ve vzájemné symbióze. To znamená, že obě strany se vnímají prospěšně. My vnímáme jadernou elektrárnu jako příležitost pro atraktivní vzdělávání a silného partnera v regionu, který pomáhá region rozvíjet. Oni nás vnímají jako partnera, který jim vytváří infrastrukturu a podmínky pro jejich zaměstnance a vůbec spokojený život. Když si vezmeme minulé i současné průzkumy veřejného mínění z hlediska podpory jaderné energetiky, tak lokalita Třebíčska a jaderné elektrárny vyšla jako jedna z nejvíce podporujících jádro. I proto jsme jako Energetické Třebíčsko a město Třebíč tlačili na všechny vlády, kterých se to dotýkalo, aby se plánovaný 5. a 6. blok posunul do reálného termínu. Protože nelze hazardovat s podporou lidí do nekonečna. My jádru věříme. Věříme, že je bezpečné a chceme, aby tady v regionu pokračovalo bezpečnou formou.

FOTO: BMPR

Jdi na vrch