Obezita se dá úspěšně operovat, pacienti dlouhodobě zhubnou i 60 a více kilogramů
- Léčba obezity bariatrickou chirurgickou metodou je trvalá a bez jojo efektu
- Průměrný pacient po operaci zhubne 50 až 60 kilogramů za rok
- Léčba je plně hrazena zdravotní pojišťovnou
- Laparoskopický zákrok je statisticky bezpečnější než rutinní operace žlučníku
- U 80 % pacientů vymizí po zákroku cukrovka 2. typu
Bolesti kloubů, zvýšené riziko infarktu či rakoviny, astma, dušnost nebo cukrovka. A ve výjimečných případech i přímé ohrožení života. I taková zdravotní rizika a komplikace může přinést jedna z nejrozšířenějších civilizačních nemocí současnosti – obezita. Obezita se přitom dá trvale vyléčit. Zapomeňte ovšem na „zázračné“ prášky, potravinové doplňky či drastické diety. Jedinou spolehlivou a hlavně trvalou metodou, založenou na medicínských principech a znalostech, je bariatrická operace žaludku.
Jaké jsou příčiny toho, že někteří lidé marně bojují se svou hmotností a nejsou schopni své tělo ovlivnit, aby nepřibíralo? Jak se projeví na hmotnosti, když se tělu zblázní hormony? Co znamená termín globezita? Či jak je možné, že po laparoskopické operaci žaludku, která je statisticky dokonce bezpečnější než rutinní operace žlučníku, u osmdesáti procent pacientů vymizí cukrovka druhého typu?
Nejen na to odpovídá MUDr. Jiří Jeřábek, Ph.D., z Centra léčby obezity, jeden z nejlepších českých specialistů na bariatrické operace, který působil na řadě špičkových pracovišť nejen u nás, ale i na stážích v zahraničí. Své mnohaleté zkušenosti nyní předává mladším kolegům, pro které pořádá výukové operace, workshopy a semináře, a potvrzuje – obezita se dá trvale vyléčit.
Neukojitelný hlad zděděný po lovcích mamutů
Pojďme se však napřed podívat, proč někteří z nás tolik přibírají a marně bojují se svou hmotností. Po dobu stovek tisíc let bylo pro naše předky naprosto normální, že dlouhé dny i týdny hladověli, a když ulovili potravu, doslova se nacpali k prasknutí. Museli se najíst do zásoby – a co nejvíce potravy proto jejich tělo uložilo do tuku. Bylo nutné ztloustnout, dokud bylo k dispozici jídlo. A jen díky tomu přečkat období hladu. Toto chování se rychle zapsalo do naší DNA.
To, co bylo pro lovce mamutů nezbytné k přežití a co bylo evoluční výhodou, je ovšem dnes pro řadu z nás prokletí. Jídlo dnes máme k dispozici nepřetržitě. Bohužel někdo po předcích schopnost po každém jídle přibírat na váze zdědil.
„Někteří lidé mohou sníst doslova cokoliv, a přitom zůstávají stále hubení – je možné, že v pravěku by při delším nedostatku potravy strádali a nepřežili. Jiní lidé naopak, s nadsázkou řečeno, přiberou i po jediném jablku,“ vysvětluje doktor Jiří Jeřábek.
Obezita je nemoc s řadou zdravotních komplikací a celosvětový problém
Obezita je celosvětový, doslova globální problém. „Možná to vypadá zvláštně, ale na celém světě trpí více lidí obezitou, než hladem. Vznikl pro to dokonce odborný název: globezita. Tedy globální obezita,“ upozorňuje chirurg Jeřábek, který zachraňuje pacienty, jejichž hmotnost je nezřídka ohrožuje na životě.
„Obezita je v prvé řadě nemoc. Je to závažná, nebezpečná, a život opravdu ohrožující nemoc. A především jsou důležitá další onemocnění, která obezitu provází. Pacienti s obezitou mnohdy trpí bolestí kloubů, dušností, vysokým tlakem, astmatem, pálením žáhy, vysokou hladinou krevních tuků nebo cukrovkou. Trpí ale také častěji cévním onemocněním mozku, je u nich i častější výskyt nádorových onemocnění a rovněž ve větší míře hrozí kardiovaskulární onemocnění včetně infarktu. Obezita tedy představuje extrémní zátěž pro všechny orgány v těle,“ upozorňuje Jeřábek.
Když se zblázní hormony, váha vystřelí vzhůru
Lidé se často myslí, že všichni obézní si za svůj stav můžou sami. To je však podle Jiřího Jeřábka velký omyl. Řada obézních pacientů jednoduše není schopna zabránit tomu, aby jejich tělo nepřibíralo. „Například ženám se po pubertě nebo porodu občas doslova zblázní hormony. Jedné mé pacientce se to stalo po střední škole. Od dětství byla silnější, ale po pubertě začala extrémně přibírat. Nedokázala se tomu ubránit. Nyní je jí 24 let, a při výšce 155 centimetrů váží 150 kilogramů! Rozhodně si po maturitě náhle neřekla, teď se začnu denně přejídat a přiberu půl metráku,“ dává příklad z praxe doktor Jeřábek.
Lidé s obezitou ze zoufalství často podstupují i extrémní diety. Občas se jim podaří i pár desítek kilogramů shodit, ale kvůli jojo efektu následně shozená kila opět naberou. „Mají žaludek nastavený tak, že při nedostatku jídla ho doslova zachvátí panika. Organismus si pamatuje, že musí při první možné příležitosti opět zvýšit zásoby tuku. Tito lidé klidně i dlouhodobě mučí hladem, ale nepomáhá to. Na čas zhubnou, ale hmotnost opět naberou. Jejich tělo se zkrátka hladu úspěšně brání,“ podotýká Jeřábek.
Účinná léčba obezity? Zmenšení žaludku, případně jeho „obchvat“
Doktor Jiří Jeřábek je specialista v oboru takzvané bariatrie – tedy chirurgické léčby obezity, které se věnuje od roku 2006. A právě chirurgické řešení obezity je jako jediné opravdu účinné a trvalé. Ve své podstatě je přitom jednoduché. Účelem operace je nedovolit tělu, aby přijímalo tolik energie z jídla jako dříve. Díky zmenšení žaludku, případně jeho „obchvatu“, zhubnou pacienti i padesát či šedesát kilogramů za rok.
Existuje několik základních typů bariatrických operací. „Když to naprosto zjednoduším – buď se odebere část žaludku, nebo se trávicí ústrojí napojí trochu jinak, než bylo,“ vysvětluje doktor Jeřábek, který tento typ operací během své kariéry prováděl v několika prestižních českých nemocnicích, přednáší o nich na odborných kongresech a edukuje začínající kolegy, jak správně operace provádět.
Bezpečnější než operace žlučníku, šance na vyléčení cukrovky druhého typu
Operace je plně hrazená pojišťovnou a stačí před ní základní vyšetření. Samotný zákrok probíhá laparoskopicky a dle celosvětových statistik je dokonce bezpečnější, než operace žlučníku. Pacienti musí zhruba měsíc po zákroku dodržovat dietu, dokud se stehy uvnitř břicha dokonale nezahojí.
Ani samotná bariatrická operace však není samospásná. Pacienti musí spolupracovat s lékařem a částečně změnit svůj životní styl. Ať už vhodnou úpravou jídelníčku nebo pohybových návyků. Za záchranu života nebo výrazné zvýšení jeho kvality ale taková „oběť“ jednoznačně stojí.
Nesporně zajímavým vedlejším efektem chirurgické léčby obezity pomocí bariatrické operace je i 80procentní šance na vyléčení cukrovky druhého typu. Jak totiž vyplývá ze statistik a řady mezinárodních vědeckých studií, u čtyř z pěti pacientů cukrovka druhého typu po operaci ustoupí či vymizí!
„Když se s bariatrickými operacemi před půl stoletím začínalo, bylo toto pro doktory doslova šokující zjištění. U čtyř z pěti pacientů došlo k ústupu a vymizení cukrovky druhého typu. Ve světě se uskutečnila řada seriózních, dvojitě zaslepených studií, při kterých se sledovaly tisíce pacientů. Lékaři pozorovali stav před a po operaci, a výsledek je jednoznačný. Cukrovka druhého typu se dá úspěšně operovat,“ uzavírá Jiří Jeřábek z Centra léčby obezity.
FOTO: BMPR