Hudba jako ozvěna bolesti i naděje: Shetrit, Lovett a Sedlák vystoupí v Brně
Hudba tria Shetrit / Lovett / Sedlák není jen formou jazzu – je hlubokým vnitřním svědectvím, kolektivní výpovědí tří sólistů, kteří v sobě nesou paměť různých krajin, osobních otřesů i citlivé kompozice jako odraz doby. V květnu se tento mezinárodní projekt představí českému publiku také v Brně, a to 9. května v klubu U kouřícího králíka.
K setkání izraelských hudebníků Eyala Lovetta a Yogeva Shetrita s českým basistou Janem Sedlákem došlo během nahrávání Lovettova pátého alba „Where Do We Go from Here?“, jehož vznik se váže k tragickému datu 7. října 2023. Byla to hudba psaná z hlubin tísně, otřesení a neklidu – ale také z nečekaného přátelského setkání: Lovetta tehdy navštívil v jeho dánském domově bubeník Yogev Shetrit, jehož kořeny sahají do severní Afriky a jehož hudba zrcadlí mnohovrstevnatou identitu Blízkého východu, Středomoří i New Yorku.
Výsledkem jejich studiové spolupráce je album, které kritika označila za emocionálně přesvědčivé, lyrické i křehké. Skladby jako „Dark Days“ či „The Children“ nesou melancholii i tichý vzdor. Shetritova „Prayer for Healing“ působí až mysticky – jako modlitba beze slov. Album vyšlo v době, kdy svět znovu zápasil s definicí, co znamená být tvůrcem v časech nejistoty, v časech, kdy válka formuje nejen politické postoje, ale i umělecký jazyk.
V lednu 2025 se trojice rozhodla k vydání se na novou cestu – otevřenější a snad i méně zatíženou osobním žalem. Název formace změnili z Eyal Lovett Trio na rovnostářské Shetrit / Lovett / Sedlák, a to nejen jako symbol tvůrčího dialogu, ale také jako krok ke svobodnější tvorbě. Repertoár nového turné tak nevypráví jen příběh minulosti – sahá k současnosti i budoucnosti, k nově vznikající hudbě, v níž zní ozvěna cest, domovů i inspirací.
Shetrit, který nedávno vydal nový singl „Way of Tradition“, přináší do tria výrazné rytmy a barvy andaluské, gnawy i izraelské hudby. „Jsem otevřený všemu, co mě může posunout dál,“ říká Shetrit. „Rád poslouchám tradiční hudbu z Kyrgyzstánu, Uzbekistánu, Kazachstánu – každá kultura má svůj poklad.“ Tento přístup sdílejí i Lovett a Sedlák – přestože pocházejí z rozdílných kulturních prostředí, jejich hudební jazyk je společný: naslouchání, empatie, otevřenost.
Yogev Shetrit (ISR/Tel Aviv) je skladatel a bubeník, který se svou hudbou procestoval Asii, Evropu i Spojené státy a proslavil se svým mistrovstvím ve středomořské a severoafrické lidové hudbě. V mládí studoval mimo jiné na Drummer’s Collective, NYC (Kolektiv bubeníků, NYC).
Eyal Lovett (ISR/Aalborg) je jedním z nejuznávanějších pianistů na evropské scéně, oceněný jako Umělec roku (Jazzy Berlin) a Absolutní vítěz Jazz Wings Warszawa. V mládí studoval The New School for Jazz and Contemporary Music, NYC (Nová škola jazzu a moderní hudby, NYC).
Jan Sedlák (CZ/Aalborg) je český basista známý jako kapelník skupiny The Collective Abroad. Se svou hudbou procestoval Evropu od Malty až po Finsko. Sedlák studoval hudbu na The Royal Academy of Music (Královská akademie hudby) v Dánsku, kde žije už třináct let. V současnosti působí také v Kirill Yakovlev Trio.
Setkání těchto tří hudebníků je mnohem víc než fúze středomořské hudby a jazzu. Je to připomínka toho, že i v časech tmy může hudba nabídnout světlo – ne jako útěk, ale jako prostor pro sdílení, ticho i nové nadechnutí.
9.5. Shetrit/Lovett/Sedlák – U kouřícího králíka, Brno: https://www.facebook.com/