Pamětní mince Bitcoin

Satoshi Nakamoto to dokázal, založil celosvětovou měnu Bitcoin

Nikdo neví jistě, jestli je to skupina lidí s pseudonymem, anebo jedna osoba. Každopádně je to ale jméno Satoshi Nakamoto, které stojí za vznikem celosvětové měny Bitcoin v roce 2009.

Někdo může namítnout, že je to krypto měna, digitální peníze, nelze si ji vytisknout, ani si na ni sáhnout. Ale to přece nevadí. Bitcoin je nyní v kurzu a lidi ho vítají. Banky se bojí.

Je Bitcoin celosvětová měna?

Bitcoin Satoshi NakamotoAno je, už od svého vzniku. Jde o digitální měnu, o které se ví, kolik mincí bude vydáno, jak dlouho se bude „vyrábět“ – tedy těžit, a kdy skončí emise virtuálních mincí se značkou BTC.

Pokud někdo nevypne celosvětový internet a s ním související služby, bude tady Bitcoin s námi nastálo. A jeho rozšíření mezi běžné uživatele internetu i státní instituce se teprve očekává.

Aktualizace březen 2018: Velcí on-line hráči jako Google, Facebook a Twitter omezují reklamu na Bitcoin a kryptoměny. Zdůvodňují to ochranou uživatelů obchodujících s kryptoměnami a zvýšeným počtem podvodných stránek, kde se dá s Bitcoinem a dalšími měnami obchodovat nebo je těžit.

Takže ano. Bitcoin je celosvětový a čím dál tím víc používaný.

Celosvětová expanze Bitcoinu

Satoshi jednotky
1 Bitcoin je 100 milionů Satoshi

Následujících 15-17 let je tu „druhá expanzní doba Bitcoinu“, kdy se virtuální mince dostávají do oběhu.

Lidé se musí s Bitcoinem seznámit a vyzkoušet si přijímat platby a platit.

Tedy v Satoshi jednotkách, desetinách nebo setinách procent BTC. A i v dalších kryptoměnách.

Podobnost kryptoměny Bitcoin s papírovými penězi

Kryptoměnu Bitcoin nelze zfalšovat, ale lze ji ukrást. Můžete ji ztratit, třeba ve svém trezoru, a taky ji můžete darovat. Lze pořádat sbírky, dary, přijímat platby za cokoli – třeba prodávat domy nebo auta. Většinou se ale platby pohybují v Satoshi, jednotkách bitcoinu, kterých je 100 milionů na 1 Bitcoin.

Kde můžete platit Bitcoinem

Na českém internetu nakoupíte na e-shopu ALZA a všech jejích pobočkách v Evropě. Chystají zde také podporu i dalších kryptoměn, jako Litecoin nebo Ethereum. Obchodů, které přijímají platbu virtuálními měnami, tak neustále přibývá.

Kde tyto obchody jsou a kdo přijímá platby v BTC, se můžete podívat na adrese https://coinmap.org/

Satoshim k Satoshi a máte Bitcoin

A o to jde. Dostat Bitcoin mezi běžné uživatele, směrovat jej do on-line peněženek po celém světě a naučit lidi s ním platit, jako s běžnou měnou. Pak získá Bitcoin větší hodnotu a bude uznávaným celosvětovým platidlem.

Uznávaným běžnými lidmi, protože vlády a jedinci, kteří se snaží řídit naše životy a ovládají centrální banky různých států, si tisknou papírové peníze jak na běžícím pásu.

Emise Bitcoinů v 21. století
Emise Bitcoinů v 21. století – část

Běžný člověk neví, kolik bankovek je vytištěno nebo kolik mincí je v oběhu. U kryptoměny Bitcoin se to ví dopředu přes 150 let.

Existuje povědomí o tom, že staré opotřebené bankovky nebo mince se ruší a jsou neplatné a ničí se. Ale tisknou se nové v poměru jedna ku jedné, tedy jedna bankovka nová za jednu zničenou? Pak by to mělo smysl. A čím jsou podloženy tyto bankovky? Zlatem? To už dávno ne.

Pokusy států o jednotnou měnu

Dolary v USA, Eura v Evropě. Rubl v Sovětském Svazu – dříve. To jsou pokusy centrálních bank vnutit lidem jednu měnu pro platby.

V zámoří nebo v Evropě. Ovšem pořád jsou tu kurzy těchto měn proti sobě. Otázka zní: Kdo je ovládá, kdo to řídí, kdo určuje počet bankovek? Kdo manipuluje s kurzem?

A opět. Kde je to zlato, které bylo dříve zárukou stability měn států? S Bitcoinem to nejde tak jednoduše.

Bitcoin byl první! Ale není jediný

Jsou tu další kryptoměny, které mají co říct. Celkově jich je něco přes jeden tisíc, ale ty životaschopné a s výhledem zisku při investici nyní, těch je kolem dvaceti, možná třiceti.

Nejznámější jsou Litecoin, Ethereum, Dash, Ripple, Zcash, Monero,Verge, Dogecoin, Aragon, Lisk, Augur, IOTA, Namecoin a některé další.

Bitcoin  Litecoin  Ethereum  Monero  Ripple

Jak si získané kryptoměny ochránit?

Nejjednodušší je mít je v TREZORU – mimo síť. Pak se nemůže nic stát. Tedy, nesmíte ztratit tuto hardwarovou peněženku a klíč ručně psaný při její konfiguraci. A tady je ta podobnost s papírovými penězi také.

Jak to bude vypadat s Bitcoinem v následujících letech?

Velice dobře. Máme před sebou dobu minimálně 17 let, kdy ještě bude mít význam Bitcoin těžit, kupovat či do něj investovat. Dalších asi sto let už bude obtížné těžit Bitcoiny. Ale stále to půjde.

Informace zde uvedené jsou jen informační a je jen na Vás, čtenářích, jak se rozhodnete. Určitě znáte varování, že do kryptoměn investujte jen ty peníze, které si můžete dovolit ztratit. Platí to i zde.

Osm let existence této kryptoměny dává krátký pohled na cenu a její skokové zvýšení nebo propady. V minulých letech vyšlo také množství článků o tom, že Bitcoin je bublina. Ale to je nesmysl. Bitcoin není bublina! Je to promyšlené platidlo nezávislé na státech a vládách, bez regulací státu a pro všechny svobodné lidi.

Bitcoin není spoutaný náboženstvím nebo rasovými předsudky ani movitostí nebo nemovitostí uživatele. Není omezený geograficky žádným státem a je všude tam, kde je internet.

1 BTC = 100.000.000 Satoshi. 1 BTC je nyní 6.761 USD a je tedy 3x nižší, než kolem Vánoc 2017, kdy se cena dostala k hranici 19.000 USD!

#Satoshi_Nakamoto #Bitcoin #kryptoměny #SaNaBTC042018

P-I-R-@-T ™ - První Internetový Reklamní @genT. V reklamě pracuji už přes 17 let v různých velkých i menších firmách, články jsem psal komerční pro iDNES i netradiční pro brněnský tisk. Poslední dobou, pár let, již jen on-line. Jsem reklamní a marketingový poradce. Dělám weby, které jsou vidět. Dělám SEO, které pomáhá. [ View all posts ]

Jdi na vrch