Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno

Mosty po celém světě již nemusí padat. V Brně k tomu vyrábí spektrometry

Nejen mosty po celém světě, ale i další stavební konstrukce mohou nyní, díky spektrometrům firmy Thermo Fisher Scientific, dříve FEI z Brna, fungovat tak, jak bylo zamýšleno. Oddechnout si tak mohou například jak inženýři v NASA, tak vývojáři v Samsungu, při výrobě displejů mobilních telefonů. Také v IBM ve výzkumu budou mít o něco lehčí práci.

25 let výroby, výzkumu a vývoje

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI BrnoVýroba a vývoj elektronových mikroskopů v brněnském centru společnosti Thermo Fisher Scientific (dříve FEI) letos slaví 25 let od svého založení.

Transformaci z 20ti členného start-upu v největšího světového výrobce elektronových mikroskopů s více než 1000 zaměstnanci společnost oslaví rozšířením výroby. „elmikspekt2018FEI“

Elektronové mikroskopy a spektrometry

Vedle elektronových mikroskopů se v Brně nově vyvíjejí a vyrábějí spektrometry – přístroje pro zjišťování chemické specifikace, struktury a složení materiálů. Spektrometry z Thermo Fisher Scientific poslouží cementárnám, potravinářským firmám nebo i americké vesmírné agentuře NASA. Toto rozšíření portfolia znamená pro Brno vytvoření přibližně stovky nových pracovních míst.

Slovo generálního manažera

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno„Jsme velmi hrdí na pozici, kterou si brněnské technologické centrum od svého založení vybudovalo. Náš nejnovější přírůstek do výrobního portfolia podtrhuje důležitost brněnské pobočky a symbolizuje její další úspěšný rozvoj,“ řekl u příležitosti výročí Hynek Peřina, generální manažer brněnského technologického centra Thermo Fisher Scientific.

V Brně to září – paprsky X pod kontrolou

Nově vyráběné spektrometry lze použít v oblastech výzkumu nových materiálů, kontroly vstupních surovin a hotových výrobků, v metalurgii nebo ve výrobě polymerů.

Jedná se o dvě hlavní skupiny – pro povrchovou analýzu (SA) a objemovou analýzu prvků (BEA).

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno
Spektrometr PerformX – objemová analýza

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno
Spektrometr Nexsa XPS – povrchová analýza

Foto spektrometrů: Thermo Fisher Scientific

Využívají buď rentgenové záření, nebo jiskrný výboj a ze vzniklé primární nebo sekundární reakce přístroje zjišťují chemické specifikace vzorků.

Mají o ně zájem hlavně výzkumná centra a průmysloví zákazníci po celém světě, zejména rostoucí Čína a Jižní Korea.

Finančí výsledky

Thermo Fisher Scientific je největším exportérem Jihomoravského kraje, v loňském roce společnost prodala zboží za více než 10 miliard Kč. Ročně pak vyrobí přes 600 přístrojů, což je dvakrát více než před deseti lety. Obrat se za stejné období zvýšil více než třikrát.

Výrobky z brněnského centra putují zejména do asijských zemí či USA. Vedle tradičního vývoje, výroby a servisu elektronových mikroskopů zde probíhá i výroba rentgenového tomografu HeliScan pro vědu a průmysl, který například použili výzkumníci při zkoumání Věstonické Venuše. Jeden rentgenový tomograf ja také v CEITEC VUT v Brně.

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI Brno

O společnosti Thermo Fisher Scientific

Elektronové mikroskopy a spektrometry Thermo Fisher Scientific, dříve FEI BrnoThermo Fisher Scientific je světovým lídrem produktů pro vědu s obratem 20 miliard USD a více než 70 000 zaměstnanci v 50 zemích světa.

Společnost pomáhá svým zákazníkům urychlovat výzkum v oblasti živých věd, řešit složité analytické problémy, zlepšovat lékařskou diagnostiku a zvyšovat produktivitu laboratoří.

Alfred Nobel by měl radost

Brněnské technologické centrum se v rámci skupiny analytických přístrojů, divize Materials & Structural Analysis, soustředí na vývoj a výrobu špičkových vědeckých přístrojů umožňujících technický pokrok i objevy oceňované Nobelovou cenou.

V Brně společnost zaměstnává přibližně 1000 odborníků, zejména specialisty v oblasti IT, fyziky, elektroniky, konstrukce, ale také logistiky.

Foto: Ilja Hynek, „elmikspekt2018FEI“

P-I-R-@-T ™ - První Internetový Reklamní @genT. V reklamě pracuji už přes 17 let v různých velkých i menších firmách, články jsem psal komerční pro iDNES i netradiční pro brněnský tisk. Poslední dobou, pár let, již jen on-line. Jsem reklamní a marketingový poradce. Dělám weby, které jsou vidět. Dělám SEO, které pomáhá. [ View all posts ]

Jdi na vrch