Valtické vinné trhy 2018

Ve Valticích vyhlásí šampiona mezi víny. Vybírat budou z 708 vzorků

Valtické vinné trhy letos čeká už 51. ročník v novodobé historii. Nejprestižnější vinařská soutěž opět přilákala stovky vinařů, kteří přihlašovali svoje vzorky. Přední moravští a čeští hodnotitelé jich musí odborně zhodnotit 708 od 128 vinařství už od 17. dubna v nově moderně zbudovaném centru Excelence ve Valticích.

Velká přehlídka vín

Celostátní výstavu vín s mezinárodní účastí pořádají Valtické vinné trhy ve spolupráci se Střední vinařskou školou ve Valticích a pod patronací Národního vinařského centra, které dohlíží na objektivitu celé soutěže. „Také výběr hodnotitelů probíhá ve spolupráci s NVC. Máme tak záruku, že vše bude férové a objektivní. Studenti střední vinařské školy zase mají jedinečnou příležitost vidět jak organizace a příprava takové velké přehlídky vín probíhá,“ uvedl předseda Valtických vinných trhů Marek Šťastný.

708 vzorku od 128 vinařství

Valtické vinné trhy 2018Na letos již 51. ročníku Valtických vinných trhů budou vybírat přední vinařští odborníci šampióny mezi víny ze 708 vzorků od 128 vinařství z Moravy, Česka, Slovenska a Rakouska. Z České Republiky bylo nashromážděno 586 vzorků, rakouští vinaři přivezli 94 vzorků a v letošním hodnocení nebude chybět také 28 vzorků vín ze Slovenska. Pohár šampiona Valtických vinných trhů je mezi vinaři velmi vysoce hodnocen.

Zasedá odborná komise

Během tří dnů musí odborná komise zodpovědně zhodnotit vína a vybrat ty nejlepší. Hodnotí se tzv. stobodovou stupnicí a všechna vína, která překročí hranici 86 bodů, získají zlatou (event. Velkou zlatou) medaili. Dle pravidel Mezinárodní organizace pro révu a víno (OIV) nesmí počet udělených medailí přesáhnout 30% z celkového počtu přihlášených vín.

Šampion bílých, červených a zahraničních vín

Již v pátek 20. dubna zasedne ve Valticích superkomise tradičně pod vedením „zkušeného vinařského matadora“ Jakuba Šebesty a vybere šampiona bílých a červených vín a zároveň šampiona zahraničních vín. Paralelně se superkomisí zasedá již tradičně komise „dlouholetých milovníků vína“ a jimi vybrané víno získá pohár prof. Krause.

Významné osobnosti

V odborné komisi zasedají významné osobnosti jako Bořek Svoboda (Zámecké vinařství Bzenec), doc. Josef Balík (Mendlova univerzita), František Drahonský (Víno Mikulov) nebo Martin Pastyřík (prezident Asociace Sommeliérů) a Ivo Dvořák (vice prezident Asociace Sommeliérů).

Udělovaná ocenění:

  • Šampion – bílá vína
  • Šampion – červená vína
  • Šampion – zahraniční vína
  • Pohár ministra zemědělství ČR za nejúspěšnější kolekci vín
  • Pohár hejtmana Jihomoravského kraje za nejvýše ohodnocené víno od výrobce z Jihomoravského kraje
  • Pohár Vinařské unie ČR za nejvýše ohodnocené víno člena unie
  • Pohár starosty města Valtic za nejvýše ohodnocené starší víno
  • Pohár Agrární komory ČR za nejvýše ohodnocené známkové víno
  • Pohár starosty města Břeclavi za nejvýše ohodnocené šumivé víno
  • Pohár rektora Mendelovy univerzity v Brně za nejvýše ohodnocené růžové víno
  • Pohár Střední vinařské školy za nejvýše ohodnocené přírodní sladké víno
  • Pohár Profesora Viléma Krause za nejvýše ohodnocené víno odbornou veřejností

Při letošním hodnocení se lidé mají na co těšit. Vína z ročníků 2017, kterých je v soutěži nejvíce (418 vzorků) jsou skutečně výborná a ročník 2017 bude považován jako jeden z nejlepších, co se týče bílých, červených i růžových vín.

Wimbledon mezi soutěžemi

Vinařská soutěž s více jak 160letou tradicí, které se také přezdívá Wimbledon mezi soutěžemi, je nejstarší výstavou vín v České republice. První zmínky sahají až do poloviny 19. století. Mnoho vinařů se na místo rádo vrací a pro spoustu z nich jde o srdcovou záležitost.

11. a 12. května lidé můžou ochutnat hodnocená vína

Všechna hodnocená vína lidé ochutnají 11. a 12. května v prostorách jízdárny a dvora Zámku Valtice. Účastníci se mohou těšit i na pokus překonání rekordu v hromadném přiťuknutí medailovým vínem.

Přednáška i charitativní dražba

V pátek 11.5. se uskuteční charitativní dražba vín šampionů vín z minulých ročníků a nově se v sobotu 12. května v 13:30 v Zámeckém divadle můžou účastníci těšit na přednášku doktora Radima Uzla a Davida Šťastného na téma Víno a Sex.

Tento svátek vína a nejstarší vinařskou přehlídku doprovází i kulturní program, který společně organizuje společnost Valtické vinné trhy a zámek Valtice.

Krátký pohled na historii VVT

První vinné trhy ve Valticích se konaly v roce 1858. Z té doby se totiž dochovala zpráva, že Okresní hospodářský spolek ve Valticích pod patronací knížete Jana II. z Lichtenštejna uspořádal další zemědělskou výstavu v zámecké jízdárně. A součástí této výstavy byla také prezentace dvou tisíc vín z Valtic a okolních vinařských obcí.

V roce 1902 se o valtických vinných trzích hovoří již jako o jedné z nejvýznamnějších výstav vín tehdejšího Rakousko-Uherska. Pojmenování trhy naznačuje, že původně šlo o trhy v pravém významu slova. Konaly se za účelem obchodu a sjednávání obchodů.

Za první republiky už vinné trhy kromě obchodování také bavily, nedílnou součástí se stal vedle odborného také kulturní program. Tou dobou se již vinné trhy konaly pravidelně v lednu a trvaly tři dny s tím, že poslední den byl věnován odborným referátům předních vinařských odborníků.

Od roku 1937 se vinné trhy nekonaly zejména kvůli politické situaci.

Za druhé světové války procházelo vinařství velkou krizí spojenou s okupací a se změnami vlastníků, což se odrazilo také na trhu s vínem.

V roce 1948 se valtičtí vinaři rozhodli uspořádat valtické vinobraní, které se pak stalo tradicí. Pokus o obnovení vinných trhů na sebe však nechal čekat dalších 18 let.

V roce 1966 byla zorganizována ochutnávka vín v kinosále. Na jaře následujícího roku se na stejném místě konala přehlídka vín opět s názvem Valtické vinné trhy. O rok později byly již trhy v zámecké jízdárně, a kromě místních se účastnili také producenti vín mimo valtickou oblast.

Od té doby se Valtické vinné trhy se staly relativně samostatnou organizační jednotkou začleněnou do společenské organizace s vlastním účtem a právní subjektivitou. Ekonomicky byly již stabilní a zajišťovaly tak neoficiálně celostátní přehlídku tržního sortimentu vín vyráběných v Československu. Počet vystavovatelů byl již tradičně v počtu 80 až 87 a počet vzorků vín v rozmezí 400 až 500 a návštěvnost dosahovala až sedmi tisíc zájemců.

V roce 1992 vznikla společnost Valtické vinné trhy, která navázala na předcházející ročníky a navrátila prestiž této jedné z nejstarších vinařských soutěži v Evropě. Proto vzniklo i přirovnání – Wimbledon mezi výstavami.

Zprávy redaktorů [ View all posts ]

Jdi na vrch