Atlas Copco

Průmyslová vývěva firmy Atlas Copco vytvoří vzduchoprázdno jako 30km nad zemí

Švédská průmyslová společnost Atlas Copco je světový výrobce a dodavatel kompresorů, vakuové techniky, stavebních strojů a průmyslového nářadí. V ČR zaměstnává přes 1300 hlavně techniků a ekonomů. Z toho pět set v Brně, kde letos společnost přijme na 30 lidí z ekonomických oborů. Do budoucna počítá s asi padesáti novými pracovními pozicemi za rok. Už proto, že se stará o finanční procesy a pestrou paletu služeb pro další podniky ve skupině Atlas Copco.

V ČR ale slyší její manažeři, že na pracovním trhu nejsou lidi. Naštěstí v Brně vycházejí do praxe absolventi mnoha vysokých škol. Také zaměstnanci jsou hmotně zainteresovaní tak, že když doporučí vhodného kandidáta na volnou pracovní pozici, dostávají odměnu 20 000 Kč.

Firemní benefity

Samozřejmost v této firmě je každoroční růst mezd, penzijní připojištění do 2000 Kč měsíčně, stravenky v hodnotě 100 Kč, ale i pohodový program propojení práce a osobního života. A třeba pracující studenty, kteří mají každý den v týdnu jiný rozvrh, čeká flexibilní pracovní doba i práce z domu. Ve wellbeingovém programu podniku je například jóga, nabídka ovoce k osvěžení při práci až po výuku vícero jazyků, včetně třeba norštiny a češtiny pro cizince, kterých je ve firmě se 145letou tradicí (vznikla v r. 1873) nemálo.

Stavba a servis – tam najdete výrobky Atlas Copco

Atlas Copco„S výrobky společnosti Atlas Copco se lidé setkávají nejčastěji v místech, kde se něco staví nebo opravuje. U vakuové techniky znají hlavně výrobky, které vznikly díky vzduchoprázdnu. Například mobilní telefony, počítače, LED displeje, fotovoltaické solární panely, léčiva, čisté chemikálie, potraviny nebo třeba instantní káva,“ uvedl jednatel společnosti Atlas Copco Services Pavel Šustek.

Centrum sdílených služeb, které nabízí komplexní finanční služby a podporu zákazníků společnosti Atlas Copco, je v Holandské ulici ve Spielberk Office Centre, kde pracuje 350 lidí. „Za rok a půl jsme zdvojnásobili počet zaměstnanců a plánujeme další růst do budoucna. Brno se totiž stává významné středisko sektoru podnikových služeb. Děje se tak díky kvalitní infrastruktuře, dostupnosti kvalifikované pracovní síly a zeměpisné blízkosti západní Evropě,“ vysvětlil ředitel finančního centra Roman Pavloušek.

V Brně na Černovické terase

Atlas CopcoStovka zaměstnanců v Brněnské průmyslové zóně Černovická terasa v ulici Tuřanka řeší servis výrobků unikátních vakuových technologií zn. Edwards, které se vyrábějí zejména pro export v Lutíně na Olomoucku. Průmyslové vývěvy ze zdejších dílen dělají pod zvonem takové vzduchoprázdno jaké je ve výšce 30 kilometrů nad Zemí. Využívají to potravináři.

Třeba voda v tomto vzdušném podtlaku vaří při pouhých 20 stupních C nebo sáček arašídů ve vakuovém balení se pod vývěvou znovu nafoukne, protože vyrobený podtlak vzduchu je daleko větší, než původní vzduchový podtlak u buráků balených takzvaně ve vakuu. Jednoduše se tak dá výrobek také zamrazit.

Vakuované potraviny

Atlas CopcoVakuové potravinové menu podle společnosti Atlas Copco nabízí mj. lyofilizované ovoce neboli sušené mrazem na principu sublimace zmrzlé vody při nízkém tlaku vzduchu a teplotě mezi -20 a -50 stupňů C. Nízkého tlaku se dosahuje pomocí vakuových vývěv. Také instantní káva může být vyrobena buď sušením mrazem (tj. lyofilizací) nebo sušením prostřednictvím rozprašování.

Při sušení mrazem se využívají vakuové vývěvy, přičemž si káva zachovává svoje aroma a chuť. Další možnost využití je sušené maso. A to tak, kdy plátky masa jsou rychle zmrazené a pak sušené ve vakuu.

V takto upraveném masu jsou zachované v nejvyšší míře výživové hodnoty čerstvých potravin. Rovněž maso vařené ve vakuu se připravuje ve vzduchotěsném umělohmotném obalu ve vodní lázni s kontrolovanou teplotou.

Tato metoda je velmi šetrná. Přitom u potravin se nemění vzhled, barva, vůně ani obsah živin.  Z nápojů je to třeba nealkoholický sekt, který vznikl šetrným odebíráním alkoholu ve vakuu. V takovém nealko-sektu zůstávají nejlépe uchovány aromatické látky, které jsou sektu i vínu vlastní.

Foto – Václav Žalud

Jdi na vrch