Mamut

Anthropos slaví. Mamutovi z Brna bude 90 let

Moravské zemské muzum si připomíná 90 let od založení svého muzea Člověk a jeho rod, posléze přejmenovaného na pavilon Anthropos (dílo architekta – národního umělce Jiřího Krohy). V parku v Brně – Pisárkách je dal vybudovat prof. Karel Absolon jako součást celostátní Výstavy soudobé kultury v  roce 1928, kterou zahájil prezident republiky TGM.

Od počátku dominuje v této epozici až dpo dnešek model mamuta v životní velikosti asi 6 x 4 metry a – jak uváděl sám Absolon – „v plné srsti“. Živý vážil přes sedm tun.

Výročí připadá na 1. května

Výročí připomene Moravské zemské muzeum v úterý 1. května, kdy připravilo pro tento brněnský symbol pro děti i dospělé od 14 do 22 hodin bohatý narozeninový program. Zamilované, kteří se o prvním máji políbí pod ozdobeným mamutím chobotem, čeká štěstí.

mamutV roce 1928 to byla největší výstavní akce mladé republiky meziválečného období. Pavilon byl věnován v té době objevované prehistorii Moravy.

Hlavní téma pavilonu byl úspěch Karla Absolona při objevu 30 000 let staré civilizace  lovců mamutů pod Pavlovskými kopci (známá Věstonická venuše nalezená v r. 1925).

Mezi jinými exponáty, představujícími výjevy ze života pravěkých lovců, jsou části originální nálezové vrstvy s mamutími kostmi a dalšími nálezy.

Mamuta sponzoroval  zlínský obuvník Tomáš Baťa

K nejvíce obdivovaným tam patřil a stále patří model mamuta v životní velikosti. Jeho výrobu (z dřevokovové kostry, pletiva, sádry, klihu a koudele) od března do května 1928 plně sponzoroval zlínský obuvnický továrník Tomáš Baťa (protože nedůvěřiví brněnští radní odmítli tuto prý pitomnost hradit).

Byl to zřejmě první model mamuta v Evropě. Starší modely byly možná v Rusku dle kopií na Sibiři v ledu nalezených zamrzlých zvířat.

prapředci AnthroposBásník Jan Skácel tehdy napsal, že děti, když jej uvidí, nechce se jim věřit, že je to pravda. V roce 2002 při rekonstrukci mamuta k němu přibylo vedle něj stojící mládě podle originálního nálezu umrzlého mamutěte v sibiřských ledech (nález z Madaganu na severovýchodě Sibiře), jehož výrobu opět financovala firma Baťa.

Program na 1. máje

Prvomájový odpolední program od 14 do 18 hodin obsahuje mj,. animační program ve výstavě Vítejte u neandrtálců, „pazourek a řeč,“ tvorba pravěkého umění, rozdělávání ohně pomocí magnesiové tyčinky. Dále prvomájový polibek pod chobotem mamuta s možností focení. Nebo za asistence diváků pronikne kamera do nitra mamuta (s přenosem obrazu na monitor v místnosti) a ukáže, jak vypadá model mamuta uvnitř. Vyhlášen je první ročník soutěže o k popularizaci archeologie  pro mladé archeology s udílením ceny Zlatý mamut.

Foto – Václav Žalud

Jdi na vrch